ترمیم معدل

نحوه ترمیم معدل

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل طرحی برای ارتقای سوابق تحصیلی دانش آموزان و تاثیر آن در آزمون ورودی دانشگاه ها برای فارغ التحصیلان بعد از سال84 می باشد. این برنامه زمانی طراحی شد که دانش آموزان زمان و تمرکز جدی روی امتحانات نهایی نداشتند به همین دلیل سازمان سنجش اقدام به ارائه طرحی برای دانش آموزان نمود که اگر فردی نمره خوبی در درس کسب نمی کرد باید امتحان دهد تا نمره قبلی را جبران کند.

کجا ثبت نام کنید؟

ثبت نام برای امتحان ترمیم معدل فقط در مدارس بزرگسالان دولتی می باشد.

شرایط ثبت نام در ترمیم معدل

به فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال 91 به بعد) این فرصت داده می شود تا اگر نمرات خوبی کسب نکردند، بتوانند از طریق ترمیم معدل نمره خود را ارتقا بخشند. با شرکت در طرح ترمیم معدل اگر نمره مد نظر را کسب نکردید، یعنی نمره شما از بار اول هم کمتر شد، نمره بالاتر برای شما لحاظ می گردد.

همان طور که می دانید چندین سال است که صحبت از حذف تدریجی کنکور سراسری به میان آمده، اما خبری از آن منتشر نشده است. در سال های اخیر پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب صورت می گیرد و شاهد تاثیر معدل بر نتیجه کنکور هستیم. لذا کسانی که نمره پایینی در امتحانات نهایی کسب کردند، ترمیم معدل فرصتی برای آن ها برای جبران نمره شان فراهم می سازد. نمراتی که داوطلبان در طرح ترمیم معدل کسب می‌کنند، تاثیری روی معدل دیپلم آن‌ها نخواهد داشت و صرفاً در اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری موثر می باشد.

به گفته مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری با بیان اینکه هر شخصی بخواهد دروسی را مجدد امتحان بدهد و نمره خودش را ترمیم کند می‌تواند درخواست شرکت مجدد در امتحانات نهایی را بدهد گفت: داوطلبان می بایست به منطقه آموزش و پرورش خود که دیپلمشان را آنجا گرفته‌اند مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند. بنابراین دانش آموزی که اکنون در حال تحصیل است نمی‌تواند درخواست ترمیم نمره دهد.

لازم به ذکر است که ترمیم معدل مربوط به کنکور سراسری می باشد و هیچ محدودیتی در تعداد دروس وجود ندارد. این برنامه معمولاً یک ماه قبل از امتحانات نهایی آغاز می شود​. ترمیم معدل در هر سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی برگزار می گردد و این فرصت فقط یک بار جهت شرکت کردن  برای داوطلب می باشد و هیچ محدودیتی در تعداد دروس وجود ندارد.

نکات مهم

نمرات جدید شما، فقط در تاثیر معدل برای دانشگاه هایی که شرط معدل را برای پذیرش دارند، شامل می شود که در واقع از دیدگاه فرصتی خوب، می توان به آن نگریست. ضمناً هزینه ثبت نام و شرکت در این امتحانات ترمیم معدل توسط شورای آموزش در اداره آموزش و پرورش هر استان تعیین می شود.