مطالعه در ماه رمضان

تکنیک های مطالعه در ماه مبارک رمضان

روزه داری در ماه مبارک رمضان علاوه بر تمرین بندگی دارای مزایای بیشمار دیگری نیز هست. یکی از مهمترین آنها تقویت اراده و هوش هیجانی و همچنین تقویت حافظه است.
برای استفاده بهتر از این ایام به این چند نکته توجه کنید:

1- تا جایی که ممکن است از سحر تا ظهر به مطالعه بپردازید و بعد از ظهر را استراحت کنید.
2- اگر نمی توانید مورد 1 را رعایت کنید استفاده از شب تا صبح برای مطالعه هم پیشنهاد خوبی است که البته به نظر من پیشنهاد 1 خیلی بهتر است.
3- رژیم غذایی مناسب در این ماه را رعایت کنید.
4- سعی کنید در طول روز زیاد از خانه بیرون نروید تا به دلیل گرمای زیاد انرژی شما تحلیل نرود.


5- ساعات پس از افطار زمان مناسبی برای مطالعه محسوب می‌گردد. پیشنهادی که برای مطالعه وجود دارد آن است که در ساعات اولیه پس از افطار و به منظور رسیدن به یک تمرکز مطلوب مطالعه را به صورت روزنامه‌ای و سطحی به مدت حدود یکساعت دنبال کنید. وسپس مطالعات سنگین خود را آغاز نمایید.
6- حدود دو ساعت پیش از افطار، برای مطالعه عمیق و فراگیری مطلب، زمان مناسبی نیست. اما در صورت تمایل، می‌شود به همان مطالعه روزنامه‌ای مطالب و مرور سحطی موارد پیشتر فراگرفته شده پرداخت.
7- ایام ماه مبارک رمضان را می توانید از ساعات شب‌ و بامداد برای مطالعه بهره‌مند شوید. یا شب ها تا حدود 2 تا 3 شب به مطالعه بپردازید. و بعد ساعات نیمروزی را استراحت کنید. یا تا حدود ساعت 11:30 شب مطالعه داشته باشید و حدود 2 تا 3 ساعت پس از سحر را نیز برای مطالعه اختصاص دهید.

اما اصولا مکانیسم بدن در ایام ماه رمضان ایجاب می‌کند تا حدی احساس کسالت و خستگی به صورت همیشگی برای انسان وجود داشته باشد. ساعات قبل از افطار تمایل به استراحت بیشتر وجود دارد و در ساعات پس از افطار نیز در دو مقطع حدود یک ساعت پس از افطار و نیز در حدود ساعت ۱۱ شب تمایل به خواب در بین افراد وجود دارد. با توجه به شرایط ویژه ماه رمضان پیشنهاد می‌شود تمامی امور غیردرسی تا حد امکان تقلیل داده یا حتی تعطیل شود.


توجه کنید با توجه به کاهش توان جسمی و ذهنی و البته شرایط طبیعی اجتماع اطراف شما در این ایام به نظر اوقات استراحت بیشتر و زمان‌های کار کمتر به نظر می‌رسند، ولی این ماه برای شما با توجه به شرایط ویژه‌ای که در آن قرار دارید باید به یکی از بهترین ماه‌های مطالعه تبدیل شود.
با توجه به سنت‌های معمول در اجتماع خانواده‌ها سعی می‌کنند بیشتر اوقات این ایام هنگام افطار یا مهمانی بروند یا از مهمانان پذیرایی کنند که در هر دو صورت عملا یک روز درسی از دست خواهید داد. حال آنکه باید بیشتر ساعات به تنهایی و در محیطی مناسب و آرام برای مطالعه صرف شود.

امید است با برنامه ریزی و مدیریت زمان خود و با خوردن تغذیه مقوی از این ایام بیشترین استفاده را ببرید.

تهیه و تنظیم: زهرا مجتهد حائری

منبع: همیشه آنلاین 

مقالات مشاوره ای

مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.