بررسی نتایج داوطلبان آزمون سراسری 1397

هدف از این نوشته بررسی درصد نفرات برتر کنکور 97 است. با بررسی آمار پذیرفته شدگان سال های اخیر کنکور سراسری متوجه می شویم که بسیاری از داوطلبان ، اهل مطالعه درس ها و تلاش پیگیر نیستند. همه سؤال های یک درس در کنکور سراسری آن قدر سخت نیست که نتوان حتی به یک سؤال آن پاسخ صحیح داد. در واقع مشکل اینجاست که تعداد قابل توجهی از داوطلبان ، بدون علم و دانش لازم در آزمون سراسری شرکت می کنند و چون سؤال ها تستی است ، تصور می کنند که می شود به شانس و اقبال اعتماد کرد.

باید دقت داشت که آزمون سراسری محل آزمون وخطا نیست. نباید به سؤال ها سرسری پاسخ داد بلکه سؤالات به گونه ای است که تنها داوطلبی که درس مورد نظر را مطالعه کرده ، تست زده و تمرین و ممارست داشته است موفق به پاسخگویی به آن می شود.

توجه به این نکات ضروری است که در آزمون سراسری باید به همه دروس توجه داشت و به بهانه هایی از قبیل بی علاقگی ، ضعف علمی یا زمان کم پشت کنید و برای همه درس ها با برنامه ریزی وقت بگذارید و مطالعه کنید و با پاسخ دادن صحیح به حداقلی از سؤال های هر درس مطمئن باشید می توان نتیجه بهتری کسب کرد. به هیچ عنوان تنها با تکیه بر شانس و اقبال ، گزینه ها را بدون دانش کافی انتخاب نکنید زیرا کسب نمره منفی ، بسیار بدتر از به دست آوردن درصد صفر است.

کنکور ، یک مسابقه است و لازم نیست که به همه سؤال های آن پاسخ صحیح داد. بلکه لازم است در مقایسه با سایر داوطلبان وضعیت بهتری داشته باشید و این امر مستلزم دقت و هوشمندی در پاسخگویی به سؤال ها است.

نقش سوابق تحصیلی

توجه داشته باشید که در تعیین رتبه یک داوطلب علاوه بر درصدهایی که وی در آزمون سراسری کسب کرده است، تأثیر مثبت سوابق تحصیلی او نیز محاسبه می شود. تا سال گذشته 25 درصد تأثیر مثبت سوابق تحصیلی داوطلب در آزمون کتبی نهایی سال سوم متوسطه و 5 درصد تأثیر مثبت آزمون کتبی نهایی پیش دانشگاهی محاسبه می گردید. امسال 30 درصد تأثیر مثبت که عبارت از نمرات اخذ شده در آزمون کتبی نهایی سال دوازدهم است ، در نمره نهایی لحاظ می شود. یعنی امکان دارد که داوطلبی در آزمون سراسری درصدهای مطلوبی کسب نکرده باشد اما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد و سوابق تحصیلی مثبت ، در پذیرش نهایی او مؤثر واقع شود.

درصد رتبه های برتر

با بررسی درصد رتبه های برتر کنکور سراسری 97 متوجه می شویم که میانگین نفرات برتر در همه دروس به طور نسبی یکسان است. برای موفقیت و کسب درصد خوب در همه دروس باید تلاش کرد. البته معدود داوطلبانی هم در این میان هستند که در یک درس درصد خوبی کسب نکرده اند این افراد به احتمال قوی در سایر درس ها نمره بسیار بالایی کسب کرده اند که توانسته اند جزو نفرات برتر کشوری باشند.

نمودارهای ارائه شده مربوط به آمار آزمون سراسری سال 1397  و نفرات برتر کشوری هر گروه آزمایشی می باشد ، توجه به این امر ضروری است که این میانگین درصد نمرات خام ذکر شده در هر سال متفاوت می باشد و تغییر می کند.

استخراج شده از هفته نامه های پیک سنجش

نویسنده: سحر نوری

 

اخبار کنکور سراسری

آمار کنکوردرصد رتبه های برتر کنکوردرصد رتبه های زیر 1000نفرات برتر کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.