مدرسه در بحران

اهمیت مدارس در قرن جدید!
مدیران محترم مدارس، امروز ما در نقطه حساسی در تاریخ آموزش کشور قرار داریم. انقلاب فضای مجازی و تورم محتوایی در عرصه آموزش، آموزش رسمی کشور را به حاشیه رانده است. در بسیاری از مدارس دانش آموزان بیش از پیش جذب گروه های خارج از مدرسه گشتند و همین امر، برنامه های آموزشی مدارس را دچار اختلال نموده است.
نسل حاضر که موسوم به نسل z هستند، به شدت تحت تاثیر گروه های همسال قرار میگیرند. همین امر موجب شده است تا دانشجوهای سال اول و دوم و رتبه های برتر، بدون سابقه مشاوره و بدون نظارت یک متولی، دانش آموزان را به خود جذب کنند. در این حالت بسیاری از دانش آموزان از اهمیت کار دبیران غافل مانده و مدرسه را دچار بی نظمی میکنند.
درامد موسسات کنکور در سال جاری حدود 40 هزار میلیارد تومان بوده که اگر سهم مشاوران و دبیران دانشجو را هم به آن اضافه کنیم چیزی حدود 45 هزار میلیاردتومان میشود. این در حالی است که رقم مدارس کل کشور کمتر از 10 درصد موسسات است و اگر در کل بازار 70 هزار میلیاردی کنکور در نظر بگیریم کل مدارس کشور به استثنای مدارس برند سهمی کمتر از 4 درصد را دارا هستند.
بررسی ها ما نشان میدهد که روند سهم مدارس از بازار آموزش کشور در 4 سال اخیر نزولی بوده است و با این روند این عدد به کمتر از 2 درصد خواهد رسید. جالب است بدانید در این شرایط سهم مدارس برند کشور که بسیار انگشت شمار هستند چیزی بیش از 6 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 10 درصد درامد بازار کنکور است. این اعداد نشان میدهند که بقای مدارس چقدر به برند آن ها وابسته است و مدارس باسد برای برندسازی مدارس خود در یک بازار به شدت رقابتی شرکت کنند.
بنابراین آموزش غیر رسمی، اهمیت مدارس را کم رنگ نموده و به برند مدارس صدمات جبران ناپذیری خواهند زد. بسیاری معتقدند که در آینده مدارس با یک تغییر فرمی مواجه خواهند شد. اگر مدرسه ای در ارائه خدمات زیر عملکرد ضعیفی داشته باشد، برند خود را در خطر خواهد دید چرا که مدارس جدید با برنامه های متنوع از یک سو و آموزش غیررسمی کشور از سویی دیگر دانش آموزان شما را به سمت دیگر متمایل خواهند کرد:
1- ارائه محتوای مشاوره آموزشی و روانشناسی جذاب
2- ارائه برنامه مدون هفتگی مطابق با شرایط دانش آموز
3- تدوین برنامه ها و کمپین های آموزشی برای سطوح مختلف دانش آموزان
4- راه اندازی اصولی وب سایت و شبکه های اجتماعی مدارس
5- برگزاری کلاس های مهارت های زندگی منطبق با نیازهای روز
6- همراهی یک روانشناس مدرسه برای وضعیت های بحرانی دانش آموزان
7- ارائه گزارش عملکرد حرفه ای به مدیران و اولیا
8- برگزاری کلاس های مخصوص اولیا و توضیح طرح ها و برنامه های مدارس
خدمات موسسه راعی :
مدرسه شما به چه چیزی نیاز دارد؟ چه موانعی بر راه نتیجه گیری اثربخش مدرسه شما وجود دارد؟ گروه پژوهش موسسه راعی با بررسی بیش از 50 مدرسه در سطح کشور و مصاحبه با برخی مدیران موانع و نیازهای مدارس را به صورت زیر طبقه بندی نموده است :
1- زمان زیادی از وقت مشاور تحصیلی و معاونان آموزشی مدارس صرف برنامه ریزی و تهیه گزارش عملکرد میشود. بنابراین زمان زیادی برای پیگیری کار تک تک دانش آموزان و مشاوره های فردی باقی نمی ماند. این امر موجب میشود تا رابطه میان مدرسه و دانش آموزان سرد شود.
2- تولید محتوای مخصوص وب سایت و شبکه های اجتماعی امری زمان بر است و نیاز به گروه پژوهش ، گرافیست و فرد آشنا به تولید محتوا دارد.
3- در مدارس جدید مشاور تحصیلی با مشاوره آموزشی نقشی متفاوت دارد اما در حال حاضر بسیاری از مدارس تمامی وظایف را روی شانه های مشاور مدرسه قرار میدهند. بنابراین عملا تدوین برنامه های آموزشی ویژه دانش آموزان خاص از دستور مدارس خارج میشود.
4- مدارس هیچ مشاوری در زمینه توسعه بازار و پژوهش بازار در اختیار ندارند بنابراین از نیازهای به روز شده دانش آموزان اطلاعی ندارند. این وضعیت در شرایط آموزش آنلاین وخیم تر شده است. دانش آموزان جذب هر مدرسه ای خواهند شد که تبلیغات میدانی بهتری انجام میدهد. عدم اطلاع از نحوه صحیح تبلیغ موجب هدر رفتن سرمایه مدرسه خواهد شد.بنابراین مدرسه شما برای برند شدن و جذب دانش آموزان به موارد زیر نیاز دارد:
1- ایجاد زیرساخت با صرفه اقتصادی برای مدرسه
2- محتوای جذاب، مفید و حرفه ای که حاصل تجربه یک تیم محتوایی حرفه ای باشد.
3- در اختیار داشتن یک تیم برنامه ریزی حرفه ای که سابقه زیادی در برنامه ریزی مدارس داشته و با شما هماهنگ باشد.
4- در اختیار داشتن یک مشاوره آموزش مدارس برای تدوین برنامه های آموزشی و اجرای آن تا مشاور تحصیلی زمان لازم را برای دانش آموزان داشته باشد.
5- تامین دبیر و تمام نیروی مدرسه به صورتی که نیروی مدرسه کاملا به مدرسه وفادار بوده و در موسسات دیگر فعالیت نداشته باشد.
6- در اختیار قرار داشتن رتبه های برتر به صورتی که دانش آموز برای مشاوره های خصوصی جذب رتبه های برتر حاضر در فضای مجازی نشود.
7- ارائه گزارش عملکرد و دسته بندی دانش آموزان و ارائه راهکار و کلاس ها مخصوص افزایش تراز توسط رتبه های برتر کنکور
8- در اختیار قرار داشتن یک تیم پژوهش برای بررسی بازار و اجرای برنامه های جذب مدارس
ما تمام خدمات بالا را در هفت قدم به شما ارائه میدهیم.
قدم اول: ارائه بسته های محتوای مشاوره ای : این پکیج بیش از 50 عنوان محتوای آموزشی و روانشناسی به همراه پاورپوینت به مدارس ارائه میشود. در این بسته ها تمام محتوای مشاوره ای از خلاصه نویسی و روش های تست زنی گرفته تا کنترل استرس و اهمال کاری کامل توضیح داده شده. تمامی این محتواها حاصل تجربه 25 ساله مشاوره ما است. شما با در اختیار قرار داشتن این بسته از کلاس مشاوره و دغدغه آن رها خواهید شد.
علاوه بر این پکیج، بسته شیوه مطالعه دروس هم به شما ارائه خواهد شد که شامل تمام تحلیل های آماری و تیپ بندی سئوالات کنکور و نحوه مطالعه هر مبحث است. این بسته تمام سئوالات دانش آموزان شما در مورد کنکور را پاسخ خواهند داد. تمام محتوای ارائه شده به مدارس هر ساله بازبینی و محتوای جدید به آن ها ارائه خواهد شد.
بعلاوه اینها هر ساله به تعداد 9 کارگاه برای مدارس برگزار خواهد شد. لیست کارگاه ها به شرح زیر است:
1- کارگاه استارت قدرتمند (جذب برای مدارس)
2- کارگاه فرزندپروری مخصوص والدین (اواخر تابستان)
3- کارگاه محاسبات سریع در کنکور و افزایش تراز (اوایل مهر ماه)
4- کارگاه ویژه افزایش حافظه و تندخوانی (آبان ماه)
5- کارگاه ویژه ایام امتحانات (ویژه امتحانات ترم اول آذر ماه)
6- کارگاه ویژه نوروزی
7- کارگاه ویژه جمع بندی (فروردین ماه)
8- کارگاه ویژه امتحانات خرداد ماه (اواخر اردیبهشت ماه)
9- کارگاه ویژه جلسه کنکور (هفته قبل کنکور سراسری)
برای مشاهده نمونه محتواها روی عکس کلید کنید.
قدم دوم: ارائه محتوای وب سایت و شبکه های اجتماعی
در این قسمت موسسه راعی با بهره گیری از تیم تولید محتوا و پژوهش محتوای متمایزی برای مدرسه شما تولید می کند. محتوایی که به صورت ماهانه و طبق یک برنامه منظم به شما ارائه خواهد شد. لیست این محتوا ها به صورت زیر است
1- مقاله مشاوره ای برای وب سایت به صورت منظم
2- مقاله برای وب سایت برای خانواده ها
3- مقاله آموزشی برای دبیران
4- پست و استوری برای اینستاگرام و تلگرام
5- سامان دادن به محتوای موجود مدارس و چند رسانه ای کردن آن ها
قدم سوم : برنامه ریزی حرفه ای و متمایز برای مدرسه
موسسه راعی با بهره گیری از یک تیم پشتیبانی برنامه ریزی، توانسته است برنامه مدارس را به صورت حرفه ای ارائه دهد و از دردسرهای دفتر برنامه ریزی بکاهد. دفترهای برنامه ریزی بسیاری از زمان دانش آموزان را به خود اختصاص میدهند و در انتها نیز با تعدد دفترچه های آموزشی موسسات مواجه خواهند شد. برنامه ریزی موسسه راعی کاملا برای یک مدرسه و با توجه به برنامه مدرسه شخصی سازی شده اما انعطاف خود را حفظ کرده است. بنابراین مشاورین مدرسه می توانند با توجه به برنامه و الگو و ساختار آن برای هر فرد برنامه را در مدت زمان اندکی شخصی سازی کنند.
قدم چهارم: پیگیری و گزارش عملکرد
یکی از مهم ترین نقاط ضعف مدارس آماده کردن گزارش های عملکرد است. گروه آموزشی راعی برای گزارش های خود بیش از 10 شاخص را مورد ارزیابی قرار میدهد و با بررسی چرک نویس ها و نه دفتر برنامه ریزی، به صورت ریز و دقیق عملکرد دانش آموزان را تشریح میکند. آماده کردن پرسش نامه استاندارد و تحلیل های آماری و مقایسه ای از دیگر خدماتی است که موسسه راعی به شما ارائه میدهد.
قدم پنجم : تدوین برنامه ها و کمپین های آموزشی
اولیای مدارس در این زمان بخصوص یک ویژگی مشترک دارند. همه دوست دارند که از عملکرد فرزند خود اطلاع داشته باشند اما کمتر درگیر فرایند آموزش شوند. شاید در ابتدا این دو مورد متناقض به نظر برسد اما اگر دقیق تر به قضیه نگاه کنید متوجه یکی از مهم ترین نقاط ضعف آموزشی کشور میشوید. در اکثر اوقات وقتی والدین به مدرسه مرجعه میکنند و دبیر و یا مشاور عملکرد ضعیف دانش آموز را به وی گزارش میدهند، هیچ راهکاری را برای بهبود اوضاع پیشنهاد نمی دهند. موسسه راعی به عنوان مشاور آموزشی و نه تحصیلی شما برای تمام دانش آموزان شما در تمامی سطوح برنامه های خاص را با محوریت مشاوران و دبیران رتبه برتر تدوین و اجرا میکند. بعبارتی دیگر زمانی که دانش آموز شما پاسخ تمام سئوالات را از شما دریافت میکند، مرجعیت آموزشی شما حفظ خواهد شد.
قدم ششم:
ارائه زیرساخت های فنی لازم برای مدارس
درصورتی که مدرسه شما وب سایت قدرتمندی در اختیار ندارد و برای مدیریت محتوای آموزشی خود هنوز از شبکه های اجتماعی استفاده میکنید، موسسه راعی تمام زیرساخت لازم را برای شما فراهم می آورد. از LMS برای برگزاری امتحان هماهنگ تشریحی گرفته تا کلاس آنلاین ADOBE CONNECT و طراحی وب سایت و اپلیکیشن را میتوانید توسط تیم پشتیبانی و فنی موسسه راعی دریافت کنید.
قدم هفتم: تبلیغات مدارس
در این مرحله موسسه راعی تمامی کانال های تبلیغاتی به صرفه را برای مدارس رصد کرده و ساخت تیزرهای تبلیغاتی و مستند سازی فعالیت های مدرسه شما را بر عهده میگیرد. شما با استفاده از این خدمات می توانید به سرعت و با هزینه کمتر برای برند مدرسه خود تبلیغ کنید و شیوه STORRYTELLING را در بازاریابی مدارس خود مورد بهره قرار دهید.
برای آشنایی بیشتر با ما و عملکرد ما روی دموی مدارس کلیک کنید و درخواست خود را ثبت کنید.