روش صحیح مطالعه چیست؟ در این مقاله با نبایدها و آفت های مطالعه آشنا می شوید:

  • با صدای بلند درس خواندن

وقتی بلند خوانی می کنید کمی تمرکزتان بیش تر می شود ولی در عوض مشکلات دیگری ایجاد می گردد ، مثلا مغزتان مطالب را با سرعتی در حد حرف زدن جذب می کند و سرعت مطالعه خود را کم می کنید و زودتر خسته می شوید و ساعات مفید مطالعه تان کاهش می یابد. با بلند خوانی و ایجاد سر و صدا اعصاب شما نیز بیش تر تحریک می شود .

با درس خواندن در کتابخانه و یا گذاشتن یک قلم در بین لب های خود می توان این عادت نادرست را به مرور زمان برطرف نمود.

[us_image image=”7955″]
  • مرور و تکرار مکرر یک درس و چند بار خوانی

وسواس ، اضطراب ، نگرانی و یا اعتماد به نفس پایین موجب می شود مطلبی را چندین بار و بیش از اندازه بخوانید که پرخوانی نام دارد و بسیار وقت گیر و نامناسب است. در این روش به جای آن که مطالب را بفهمید آن ها را حفظ می کنید و به همین خاطر زودتر هم فراموش می شوند.

بهتر است خود را قانع سازید که از نگرانی ها دست بردارید و اگر مطلبی را خوب متوجه نشدید به کارتان ادامه بدهید و آن را با مداد علامت گذاری نمایید و سریع به جلو پیشروی کنید زیرا برای درک مفهوم اصلی یک موضوع لازم نیست همه جزئیات مطلب را درک و حفظ نمایید.

  • مطالعه درس همراه با شنیدن موسیقی

تا این اواخر روان شناسان معتقد بودند که هنگام مطالعه بخش دیداری و هنگام شنیدن یک مطلب بخش شنیداری مغز فعال می شود . آن ها فکر میکردند مغز انسان قادر نیست هم زمان توجه و تمرکز خود را به چند مسئله معطوف کند. اما در این چند سال اخیر تحقیقاتی انجام شد که نشان می دهد اثر موسیقی بر تمرکز یا مطالعه تا حدی به نوع فرهنگ و عادت ها بستگی دارد . بسیاری از افراد که موسیقی جزو زندگی روزمره ی ان هاست ، ناخودآگاه در کنار بهتر عمل می کنند ولی بهتر است از موسیقی بدون کلام با صدای پایین استفاده کنید و به تدریج اثر آن را کاهش دهید. زیرا هنگام جلسه کنکور و امتحان شما قادر به گوش دادن به موسیقی نیستید و این عملکرد و تمرکز شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

[us_image image=”7954″ size=”full” align=”center”]
  • راه رفتن در حین مطالعه

در طولانی مدت موجب خستگی و کاهش سرعت مطالعه می شود. همچنین به علت تغییر موقعیت کتاب نسبت به چشم در هنگام راه رفتن به چشم آسیب می رساند و چشم ها سریع تر خسته می شوند .

برای حل این مشکل در حالت های مختلف از جمله پشت میز، نشسته روی زمین و …. درس بخوانید. سعی کنید از درس ها خلاصه برداری نمایید تا عادت کنید نشسته درس بخوانید.

  • کند خوانی

کند خوانی ممکن است ناشی از نگرانی ، اضطراب و وسواس و از تمام نشدن مطلبی یا نتیجه امتحان و … باشد.  نگران باشید . فراموش نکنید هر نوع هیجان و تشویش فکری سرعت مطالعه را کم می کند.

علت دیگر کندی  ممکن است روش نادرست مطالعه از جمله بلند خوانی ، راه رفتن حین مطالعه ، کلمه خوانی و … باشد یا این که به دلیل ضعف بینایی چشم دچار کند خوانی شده باشید.

برای سریع خواندن این مشکلات را برطرف سازید و متن درس را با ریتم و آهنگ مناسب بخوانید . مطالب کم اهمیت تر را سریع تر بخوانید. ولی روی جملات مهم و کلیدی توجه و تامل بیشتری داشته باشید و سعی کنید عبارت خوانی کنید.

  • خواندن درس در تخت به حالت دراز کش

حالت بدن در کمیت و کیفیت مطلعه بسیار موثر است . مطالعه در حالت لمیده به شما تمرکز نمی دهد. این نوع مطالعه جدی نیست و همچنین در این حالت نمی توانید یادداشت برداری کنید.

برای مطالعه بدن شما باید حالت جمع و جور و متمرکزی داشته باشد.

 

گردآوری و نگارش : سحر نوری فرد

مقالات مشاوره ای

ارتقا معدلتکنیک کسب تمرکز در مطالعهتکنیک‌های مطالعه صحیحروش مطالعه صحیحمشاوره کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.