[us_image image=”8294″ size=”full” align=”center”]

آشنایی با تکنیک های مطالعه صحیح

مقدمه

مطالعه در سال کنکور با مطالعه برای امتحان های معمولی در سال های قبل کمی متفاوت است.مطالعه حجم زیادی از مطالب سال پیش رو به همراه سالهای قبل برای آزمونی که چندین ساعت طول می کشد تمرکز و انرژی بشتری می طلبد. اما اگر شیوه و تکنیک های صحیح مطالعه را به کار بگیرید جای نگرانی نیست.

برای موفقیت در کنکور باید:

*بهترین تکنیک های مطالعه را فرابگیرید.

*طبق برنامه ریزی مشاور خود هرروز و مخصوصا روزهای تعطیل مطالعه کنید.

*عادتهای رفتاری ، غذایی و … خود را بهبود بخشید.

*در طول مسیر خود را ارزیابی کنید.

*خود را قضاوت نکنید.

*هرگز ناامید نشوید.

در اینجا میخواهیم تعدادی از تکنیک های مطالعه صحیح را بیان نماییم:

1-پیش خوانی:

سعی کنید شب قبل مطالبی که دبیر میخواهد تدریس کند را به شیوه روزنامه وار مطالعه کنید و نکات و سوالات مهم را یادداشت نمایید. این شیوه بسیار سودمند است اما باتوجه به حجم مطالب و تکالیف این دوران این شیوه برای دانش آموزانی که از سطح بالایی نسبت به کلاس برخودارند توصیه و تاکید می شود.

2-مطالعه و تدریس:

این شیوه به این صورت است که شما درس روز را عصر همان روز به شکلی که گویا برای یک دانش آموز فرضی که در کلاس غائب بوده است و بسیار هم عجول،سجور و … می باشد توضیح می دهید.

در این شیوه ضمن یادگیری و تثبیت بهتر مطالب در ذهن ، قسمتهایی از تدریس دبیر که در کلاس برای شما گنگ مانده است یا به خوبی یادنگرفته اید را پیدا کرده و از دبیر مربوطه یا دانش اموزان قوی پرسش می کنید.

3-تکنیک 65-15-20 (مطالعه و تدریس و تکمیل):

بعد از مطالعه و تدریس برای دانش آموز فرضی حال 65% از تست هایی که دبیر در کلاس کار کرده است یا باید خودتان حل کنید را به شیوه آموزشی (حل مرحله به مرحله تست و یافتن پاسخ صحیح و نکات تست از کتاب،جزوه،درسنامه و… )حل می کنید و سپس 15% از آنهایی که باقی مانده است را آزمون زمان می گیرید و پاسخ ها را بعد از درصد گیری تحلیل می کنید. و در نهایت 20% باقی مانده را مجدد آزمون می گیرید.

در این شیوه در تست های 65 و 15 % بسیاری از اشکالات رفع می شود و در آزمون 20%به تسلط کافی می رسید.

4-خلاصه نویسی:

خلاصه نویسی به دو صورت انجام می شود:

گزینش تست

تقلب نویسی

گزینش تست: در این شیوه تست های پرنکته یا تست های جامع و ترکیبی را انتخاب و یادداشت می نمایید.

تقلب نویسی: مطالب کلیدی و مهم را که معمولا در تقلب ها یادداشت می نمایید را بنویسید.

خلاصه نویسی ها باید در دفتر یا در برگه ای جدا باشد تا در زمان مطالعه مطالب نیازی نباشد که کل کتاب یا جزوه را مطالعه نمایید.

5-شخصی سازی برنامه:

قبل از شروع مطالعه برنامه را مقابل خودتان قرار دهید و براساس میزان وقتی که برای تکلیف هر درس در برنامه لازم دارید ساعت دهید و سپس الویت بندی کنید که کدام درس یا تکلیف برایتان الویت دارد. بااین شیوه هم زمان خود را مدیریت کرده اید و هم ذهنتان طبقه بندی شده است.

و خلاصه اینکه:

در این راه با بکارگیری شیوه ها و تکنیک های مطالعه صحیح می توانید مطالعه کار آمد را به مطالعه اثربخش تبدیل کرده و این راه پر دلهره و اضطراب را با موفقیت سپری نمایید.

گرد آوری و تالیف: حدیث شاهپسندی

مقالات مشاوره ای

تکنیک کسب تمرکز در مطالعهتکنیک‌های مطالعه صحیححدیث شاهپسندیروش مطالعه صحیحمشاوره کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.