تمركز هنگام تست زني

چگونه تمرکز خود را در تست زدن بالا ببریم؟

چرا برخی می‌توانند تمرکز حواس داشته باشند و برخی دیگر از آن بی بهره اند؟ تقویت تمرکز به تمرین نیاز دارد. ممکن است در هنگام شروع تمرینات ابتدا پیشرفت کمی را حس کنیم ولی مدتی که از یادگیری مهارت‌ها بگذرد شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی خواهید شد. با ما در این مقاله همراه باشید.

تمرکز در تست زنی


 اهداف کوتاه مدت و منظمی را برای خود در نظر بگیرید. این زمان را به زیرمجموعه هایی تقسیم کنید. وقتی که اولین صفحه را تمام کردید زمان خاصی را برای صفحه‌ی بعد و یا فعالیت دیگری که باید انجام دهید اختصاص دهید و اگر ریاضی می خوانید زمانی را برای حل هر مسئله در نظر بگیرید. به عبارت دیگر تکالیف تان را به واحدهای کوچکی تقسیم کنید. برای همه ی اهداف معین شده ی خود زمانی را تعیین کنید. این شیوه توانایی شما را برای مطالعه کردن بدون اینکه تمرکزتان را از دست بدهید افزایش می دهد.

اما راهکارهایی برای افزایش تمرکز ارائه شده که به شرح ذیل می باشد:

  • حواست را جمع کن!

  • این شیوه ممکن است ظاهراً ساده به نظر آید ولی در عین حال بسیار موثر است. وقتی که حواستان پرت می شود و ذهنتان سرگردان است مرتب به خودتان هشدار دهید که ”حواست را جمع کن” این روش کم کم باعث می شود که توجه شما به موضوع مورد نظرتان جلب شود.
  • روش عنکبوتی

  • اگر شما تار عنکبوتی را تحریک کنید، تار تکان می خورد و عنکبوت نسبت به جنبش تار از خود واکنش نشان داده و می خواهد علت حرکت را بیابد. ولی وقتی این عمل چندین بار تکرار شود خواهید دید که عنکبوت دیگر نسبت به حرکت تار هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد و متوجه می شود که حشره ای به دام نیفتاده است. این روش را یاد گرفته و ذهن خود را پرورش دهید و در برابر حواس پرتی تسلیم نشوید. شما باید تمرکزتان را بر روی هدفی که در ذهن دارید حفظ کنید.
  • چوب خط زدن برای افکار مزاحم

  • کارت های کوچکی درست کنید و آنها را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید، یک قسمت را به صبح و یک قسمت را به بعد از ظهر و قسمت دیگر را به شب اختصاص دهید. هر بار که حواستان پرت شد، یک خط در قسمت مخصوص بکشید. هر روز یک کارت برای خود تهیه کنید. به مرور متوجه خواهید شد که تعداد خط ها روز به روز کاهش می یابد و این واقعا جالب است.
  • زمان استراحت

  • وقتی که ما مدت طولانی می نشینیم، خون بدن ما به دلیل نیروی جاذبه، به طرف پایین ترین نقطه ی بدن یعنی پاها کشیده می شود. ماهیچه های ما همانند یک پمپ عمل می کنند. هنگامی که پس از نشستن راه می رویم خون به طور یکنواخت به سراسر بدن می رسد. در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز می رسد و احساس شادابی و سرحالی می کنیم.

  • استفاده بهینه از نیروی درون خودتان

چه مواقعی انرژی شما در بالاترین حد است؟ در چه ساعاتی احساس می کنید سطح انرژی شما پایین است؟ سخت ترین درس هایتان را در ساعاتی که انرژی درونی تان بالاست مطالعه کنید. مثلا اگر احساس می‌کنید در ساعات اولیه‌ی شب بیشترین هوشیاری را دارید، مشکل ترین درس های تان را در این ساعات مطالعه کنید و درس های آسان‌تر را به ساعات بعدی موکول نمایید. اکثر افراد درس های مشکل شان را به آخرین ساعات که که در ان تایم خسته می باشند، موکول می کنند و این امر موجب می گردد تا تمرکز شما هنگام مطالعه به خصوص تست زنی بالا رود.