[us_image image=”8360″ align=”center”]

اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری

در این گفتار به اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری می پردازیم. این روزها و در جامعه کنونی هر مرحله از تصمیمات ما پیامد های بلند مدتی بر اینده و کیفیت آن میگذارد. یکی از پرپیامد ترین ها و تاثیرگذار ترین این تصمیمات انتخاب ما درباره رشته تحصیلی است. طبیعتا هر  ان تصمیمی که پر پیامد و به عبارتی با ریسک بالا باشد پر چالش است.

چرا میگوییم پر چالش به ان خاطر که انتخاب صحیح و یا نامناسب ما در مقطعی از زندگی منجر به عوارض گوناگونی در اینده میشود. حال مهم آن است که در دنیای امروزی در هر برهه از زندگی تصمیمی را بگیریم که بیشترین رفاه و فرصت پیشرفت را برای ما مهیا کند.

لیکن در چنین شرایطی انتخاب اگاهانه شرط اساسی است. برای انکه مطمئن باشیم که بنابر شاخص های درستی دست به انتخاب میزنیم. گام اول مشورت با فرد یا افرادی است که اطلاعات درست درباره جامعه، شرایط تحصیلی ، شغلی و البته خصوصیات شخصیتی ما دارند.

5 نکته کلیدی در انتخاب رشته کنکور

در کنار آنها در این مقاله میخواهیم به 5 نکته کلیدی که زین پس آنها را بازوان یک ستاره طلایی برای درخشیدن در تصمیمات زندگی مینامیم اشاره کنیم.

1. علایق شخصی:

پر واضح است که علاقه و انگیزه های شخصی ما نقش پررنگی در اینده و موفقیتمان بازی میکنند. علایقمان موتور محرکه و پیش برنده ما در زندگیمان هستند. ادمی بدون انگیزه و علاقه نمیتواند به مسیر پر پیچ و خم موفقیت درست قدم بگذارد

2. استعداد و توانایی هایتان:

لازم است درک و بینش صحیحی درباره توانایی ها و استعداد هایی که یا فطرتا دارا هستید یا در طول زمان به تقویت انها پرداخته اید داشته باشید. توجه کنید که تنها علاقه به موضوعی برای انتخاب ان کافی نیست. لازم است شما برای ان هدف ساخته شده باشید.

3. نیاز های جامعه:

هر جامعه با توجه به فرهنگ و ساخت اجتماعی که دارد و اینکه از نظر اقتصادی_ سیاسی_ اجتماعی_ روانشناخی و… در چه سطح و مرحله ایست به متخصصان و شهروندان متفاوتی نیاز دارد. خلاء های جامعه اتان را درک کنید.  سعی کنید به سمت آن مسیری بروید که جامعه به حضور ، دانش و کارایی شما نیازمند است و مکان های فراوانی دارد که میتوانید انهارا پر کنید .

4. واقعی کردن آینده :

گاهی ما از اینده بخصوص دانشگاه هنگامی که وارد آن نشده ایم تصویری آرمانی و خیالی داریم. گاه نسبت به تصویرمان درباه شغل ایده المان باور هایی کاذب و برگرفته از حقایقی تحریف شده داریم. اینجاست که لازم است خود را با سخی ها و آسانی ها زشتی ها و زیبایی ها دوست داشتنی ها و غیر دوست داشتنی ها آشنا کنیم. میتوانید واحد های رشته مورد نظر را برسسی کنید . پیش از انتخاب رشته و دانشگاه به محل دانشگاه سر برنید با دانش اموختگان دانش جویان کارمندان شغل مورد نظر صحبت کنید. سعی کنید تصویری کامل و واقعی از هدفتان بسازید.

5. موارد دیگر :

در اینجا به عوامل دیگری بیاندیشید نظیر خواست و نظر خانواده ، دوری یا نزدیکی مسیر، نتایج تست های مختلف شخصیت شناختی و…

آنچه گفته شد مواردی از موضوعاتی است که شما میتوانید به تنهایی درباره آنها اندیشه کنید و با رعایت واقع بینی به نتایج مناسبی برسید. در این مسیر از راهنمایی های حرفه ای و آشنا به مسائل کمک گرفته و در نهایت با توکل بر خدا  بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

تهیه و نگارش: نادیا عمومی (مشاور گروه آموزشی دکتر راعی)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.